top of page
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram


PRAHA 5 - STodŮLKY








Prodáno

ZA LUŽINAMI 1070/25

20220627-991437CA-2C4E-4850-BBC2-3B43C586D2C2_1_201_a_edited.jpg

Stodůlky a ulice Za Lužinami

20220627-239D84AC-90C8-488F-ABA7-48C9DBDC598D_1_201_a.jpg

 

Ulice Za Lužinami patří do části Starých Stodůlek, kde koncem 19. a začátkem 20. století docházelo k rozvoji vilové zástavby a ke vzniku nových částí obce Stodůlky – Lužiny, Háje, Kopanina, Nová Kolonie a Vidoule. I tak si Stodůlky až do šedesátých let 20. století udržely charakter zemědělské obce. K připojení Stodůlek k Praze došlo až v roce 1974, kdy byl počet obyvatel Stodůlek jen 3050. Dnes je jich téměř 60 tisíc.

     Ještě v 50. letech se Stodůlky řadily mezi památkově nejcennější vesnice v okolí Prahy. Staré Stodůlky se staly v roce 1995 jednou ze dvou vesnických památkových rezervací v celé Praze. Určitě zaslouženě, protože Stodůlky mají dávnou historii. První písemní zpráva o nich z roku 1159 uvádí, že patřily, podobně jako blízký Motol, řádu Johanitů.

     Z ulice Za Lužinami se asi dvacetiminutovou procházkou dostanete k prameni Prokopského potoka, k Panské zahradě, ke kostelu sv. Jakuba Většího nebo na starou náves v západní části Stodůlek. Pro pejskaře je trasa jako dělaná. A nebo můžete vyrazit až do Prokopského údolí, ale to už bude pěkná procházka.

     Sportovním nadšencům přijde jistě vhod jedno z největších sportovních multifunkčních center v Praze v Jeremiášově ulici, stejně tak jako další sportoviště v nedalekém okolí.

No a pak samozřejmě tu máme školy, školky, nákupy, zábavu, metro, MHD... vše je krásně v dosahu. 

Dokonale promyšleno - dokonale provedeno

Kouzlo řadové zástavby bývá často ve velikosti podlahové plochy, její promyšlenosti a zároveň naprosté nenápadnosti z venčí. U této středové "řadovky" to snad platí stonásobně. Určitě bych se ji nebál dát za vzor budoucím stavebním konceptům. To, co dům na půdorysu necelých 98 m2 nabízí, je skutečně fascinující.

Pan majitel je totiž v oboru skutečným mistrem a dokázal dispozici domu v letech 2007-2008 proměnit na geniální prostor pro svou velkou rodinu.

Přemístěním schodiště do středu domu a protažením obývacího pokoje o prosklenou část tak majitel dosáhl nádherně vzdušné a velkorysé centrální místnosti, která je přitom separovaná od rušné části domu. A nejinak je tomu ve  druhém a třetím NP. Ano, jsou zde využita tři podlaží. Ve 3NP je velmi prostorná ložnice s vlastní koupelnou. Dům je tedy dispozičně 6+kk o obytné ploše cca 180 m2 + vnitřní garáž 10,5 m2. Tato má určitě ambici být jednou třeba pracovnou nebo další ložnicí. Případné obavy z nedostatku úložných prostor po proměně garáže Vám rozptýlím hned v následujících odstavcích.

 

Půdorys - RD Za Lužinami Stodůlky 1NP.jpeg
20220627-FF8DB8B5-EF61-4F5D-BDE2-19A2436CF041_1_201_a.jpg

Dokonale promyšleno - dokonale provedeno

Nadpis tohoto bloku záměrně neměním a následný popis to vysvětlí. Do domu se vstupuje přes velkou předsíň s vestavěnými skříněmi po obvodu třech stěn s výškou až ke stropu. Dveře z předsíně do centrální chodby jsou posuvné, nikde tedy nepřekáží. Posuvné dveře se pak v interiéru opakují často. V chodbě dominuje masivní dřevěné schodiště z tvrdého dřeva, které vertikálně prostupuje celým domem. Odsud z chodby je pak vstup do garáže, technické místnosti a koupelny se sprchovým koutem a toaletou a samozřejmě do obývacího pokoje s kuchyní. Průchod je opět oddělen posuvnými skleněnými dveřmi se šířkou 1200 mm. Zahrádka opticky i fyzicky propojená s přízemím domu má 60 m2, ale i tato relativně malá plocha dokáže interiéru propůjčit pocit propojení s přírodou. Nemalou zásluhu na tom má i stropní prosklení, které umožňuje výhled do korun vzrostlých stromů. Zasklená část je v celé ploše vybavena venkovní elektrickou markýzou pro ochranu před prudkým sluncem, které by přehřívalo interiér. Ranní kávu ve stínu stromů nebo grilování si tedy i na této nevelké zahrádce určitě vychutnáte. S domem je propojena jak jinak než dvěma posuvy.

Detaily vytváří krásu celku

Promyšlenými detaily je tato nemovitost nabita od shora až dolů. Jsou to věci, které Vám prostě život učiní pohodlnější a snazší. Tak třeba zde najdete centrální vysavač Husky, "potrubní poštu" na špinavé prádlo a mokré ručníky z obou horních koupelen vedoucí dolů do technické místnosti s místem pro pračku a sušičku, odvětrání v technické místnosti pro případ instalace výparníkové sušičky, pohybová čidla světel, stmívače světel, zapuštěná stropní LED světla, stínící markýzu s čidlem proti dešti a větru, manuální předokenní rolety na všech oknech, zabezpečovací zařízení a alarm napojený na PCO, drtič kuchyňského odpadu. V obývacím pokoji je kabelová příprava pro sound systém, ve středové koupelně světlovody pro denní světlo nad zrcadlem. Vypínače stropního osvětlení ložnic jsou umístěné i u postelí... Detaily ale nejsou pouze technické vychytávky. Tady to jsou určitě i estetické a ergonomické prvky, jako je třeba krásná dřevěná podlaha procházející v jednom stylu celým domem, nebo velká kuchyňská linka s varnou deskou v  ostrůvku. Při vaření tak nestojíte zády k domácímu dění. Myslelo se opravdu na maximální komfort a uživatelskou přívětivost. A to jsem zcela určitě nevyjmenoval vše.

20220623_213518.jpg
20220627-1535AF92-6151-4DDE-B0C0-CA13EA313042_1_201_a.jpg

2NP - Čtyři pokoje

Čtyři pokoje - tenhle skvělý povídkový film vypráví čtyři příběhy. A to se sem skvěle hodí. Druhé patro bylo totiž přizpůsobeno pro čtyři potomky pana majitele, kteří dnes už píší svoje vlastní další příběhy. 

Dvě ložnice směřují do ulice a zahrádky. Tyto jsou propojeny i spojovacími posuvnými dveřmi, neboť si to děti tak přály. Další dva nepropojené pokoje jsou situovány okny do vnitrobloku. Všechny čtyři místnosti spojuje vzdušnost, krásná světlost a rozumná velikost. Určitě v nich nezažijete pocit stísněnosti jako v mnoha dnešních novostavbách s poddimenzovanými okny i rozměry pokojů. Mezi pokoji je situována koupelna se zmiňovanými světlovody, rohovou vanou a samostatné WC. Celé patro opět sjednocuje jednolitá dřevěná podlaha, která dodává ložnicím elegantní vzhled, působí minimalisticky, čistě, ale zároveň útulně. Ve 3NP se pak nachází poslední z ložnic, která má svou vlastní koupelnu se sprchovým koutem a toaletou.

Jan Neruda - Kam s ním?

 

Úložné prostory jsou prostě potřeba. V současnosti tuto roli spolu s technickou místností a vestavnými skříněmi v chodbě zastává z velké části vnitřní garáž, která přestala být garáží a stala se spíše skladem. Garáž jako taková, více jak dvakrát větší (28 m2) než ta v domě, je situována v uzavřeném residenčním areálu pár kroků od těchto tří řadových domů. Podkroví garáže se světlou výškou po kleštiny necelé dva metry tak poskytuje další rozsáhlý úložný prostor k využití. Parkovat je možno jedno auto v garáži, druhé před garáží a nebo i v ulici před domem, kde nejsou žádná omezení v podobě parkovacích zón. Areál má dálkovým ovladačem, či číselným kódem elektricky ovládanou vjezdovou bránu, stejně tak i vstupní branku. Je tak vyhrazen čistě pro majitele. Pozemky jsou vlastněny majiteli jednotlivých domů a mají na nich navzájem zřízena věcná břemena chůze a jízdy.

20220627-115A6B24-84A5-4B5B-979F-9E8E76943735_1_201_a.jpg
20220623_200108.jpg

Dle aktuálních norem PENB je nemovitost zařazena do kategorii D - méně úsporná. Dodatečné zateplení, pokud by na něm noví majitelé trvali, by mělo být provedeno s ohledem na zachování dostatečné difuzivity obvodového pláště.

Jak se bydlí ve dřevostavbě I.

Tento blok řadových domů, je řešen prefabrikovanými sendvičovými panely s trámovou vnitřní konstrukcí a izolační skladbou. Toto řešení poskytlo při zachování stejných, či ještě lepších tepelně izolačních parametrů úsporu více jak 20 % podlahové plochy, a umožnilo tak velkou variabilitu a možnosti pro úpravy a změny vnitřní dispozice. Sedlová střecha je opatřena pálenou taškou, okna jsou dřevěná s dvojskly. Vytápění a ohřev TUV je plynovým kotlem. Topení je v 1NP podlahové, 2NP a 3NP je řešeno radiátory. Dřevostavba má velmi příjemné vnitřní klima s dobrou a rychlou regulovatelností teploty. 

Snímek obrazovky 2022-06-30 011120.jpg

Jak se bydlí ve dřevostavbě II.

Dřevostavby obecně nemají tepelnou setrvačnost. Hlavním akumulantem se zde představuje podlaha v 1NP, která je opatřena podlahovým teplovodním topením. Malá tepelná setrvačnost má výhodu v tom, že k regulaci teploty dochází rychle, protože zde odpadá natápění zdiva. Je tedy snadné dům vytopit i pasivními zisky ze slunečního světla v chladnějších slunných dnech. Naopak v létě je nutné používat předokenní stínění pro zabránění nežádoucímu přehřívání. Ale i pokud jsou tropické dny a dům by zůstal nezastíněn, v podvečer a večer, kdy teploty klesnou, je snadné celý dům vyvětrat, a tím vnitřní teplotu snížit. Majitelé mají za roky již velmi dobře zvládnutý systém větrání, kdy stačí otevřít střešní okna v podkrovní ložnici a v obývacím pokoji posuvné dveře do zahrady, a teplý vzduch je z domu je rychle odvětrán. A protože teplo není  naakumulováno do zdí, dům si už udrží venkovní teplotu. Doposud ani jeden z těchto tří domů není klimatizován. V zimě pak stačí dům v nepřítomnosti temperovat a teplotu zvýšit programem až před příchodem. Jeho vytopení bude rychlé. Neposlední výhodou pro energetický provoz je, že se jedná o středový dům, a tak jsou jeho hlavní plochy izolovány krajovými domy.

20220627-D3EB103B-4F4A-452F-8313-C54EC6F6C974_1_201_a.jpg

Pod videoklipem a virtuální prohlídkou jsem pro Vás připravil fotogalerii s více jak sto fotografiemi této krásné nemovitosti.
Děkuji Vám za zájem a doufám, že se brzy uvidíme osobně na prohlídce.
Jan Česal

Video pozvánka k prohlídce a virtuální procházka domem 

Kontakt

Fotogalerie

bottom of page