top of page
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

TVRZ  ŠTĚPÁNOVICE

Prodáno
 

DJI_0367.JPG

Gotická tvrz

     Původně gotická tvrz ze 14. století byla v roce 1730 v rámci barokní přestavby přeměněna na sýpku a v současnosti adaptována na bydlení.
       Jedná se o zcela ojedinělé, velmi působivé a unikátní bydlení v úžasné masivní kamenné stavbě. Kolaudace na rodinný dům a následný zápis na seznam kulturních památek je z let 2010-12.
Současní majitelé díky svým skvělým znalostem historie a umění provádí rekonstrukci opravdu znamenitě. Rekonstrukce probíhá od roku 2005 a její rozsah zasahoval nejen do vnitřní oprav a úprav, ale týkal se z velké části i exteriéru. Bylo nutné opravit a zpevnit masivní nárožní opěráky, opatřit tvrz novým krovem, střechou nebo v průčelí postavit venkovní kryté schodištěm.
      Tvrz tvoří sklepení, tři podlaží a rozsáhlé podkroví. První podlaží je v jižní části částečné zapuštěno do svahu a poté pozvolna přechází v mírně svažité zahradě až ke svému úplnému obnažení. Ze zahrady lze také vstoupit do sklepů a do celého domu. Nad sklepením se v 1NP nachází sál s vekou středovou pecí, posezením a vnitřním schodištěm do obytné části ve 2NP. Hlavní vchod do druhého obytného podlaží vede přes venkovní schodiště, které slouží také jako samostatný vstup do 3NP. Obytná část má dispozici 3+kk. Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou je elegantně oddělen příčkou s vnitřními skly od technické části s úložnými prostory a vnitřního schodiště propojující všechna čtyři patra. Celková plocha 2NP je cca 110 m2.
       Dispozice s vnitřním i venkovním schodištěm umožňuje maximální využívání všech prostor. Můžete mít celou tvrz jako jeden obrovský, více jak 400 m2, prostorný dům. Nebo lze třetí NP a půdu proměnit v samostatnou bytovou jednotku s vlastním vstupem. Nabízí se zde samozřejmě i komerční využití části tvrze přeměnou třeba na pension, galerii, muzeum...
      K tomuto účelu jsou zde pro 3NP a podkroví připraveny rozvody elektřiny se samostatným měřením. Ve třetím podlaží jsou v protilehlých rozích provedeny kompletní inženýrské sítě k vybudování toalet a koupelen.
Objekt je napojen na obecní kanalizaci a vodu. Plyn pro připojení se nachází max. 100 m od tvrze. Majitelé k vytápění zvolili mramorové el. topné panely a samozřejmě i kamna na dřevo. Voda je ohřívána el. bojlerem.
       Tvrz se nachází v sousedství místního kostela na okraji obce Štěpánovice jen několik kilometrů od města Klatovy. Okraj obce je vyvýšený a z tvrze je tak krásný výhled do okolní krajiny. Přístup je po udržované asfaltové cestě a naprosto komfortní je parkování na obecním parkovišti přímo před domem.
       Zahrada je jak výškově tak tvarově členitá, ale velmi dobře využitelná. Jednoduché luční zatravnění, okrasné keře, několik ovocných stromů a přítomnost středověké tvrze dodává zahradě až neuvěřitelné kouzlo.

Všechno zlé je k něčemu dobré

       Určitě Vám neuniklo, že ačkoliv ve tvrzi jsou krbová kamna a velká zděná pec, tak na střeše tvrze není komín. Komín má, je ale ukončen ve čtvrtém podlaží, a bude nutné ho dostavět nad střechu. Důvodem ubourání komínu byl požár tvrze v říjnu v roce 2017. Při bouři Herwart, která masivně zasáhla českou republiku, došlo k požáru střechy tvrze. Příčinou byly žhavé jiskry, které z komína strhávala vichřice. Od nich se vzňala původní střešní konstrukce. Naštěstí došlo "jen" k požáru krovu a poškození stopních záklopových trámů ve čtvrtém podlaží. Ve 4NP. byly poškozeny sádrokartonové příčky a obklady již téměř hotové koupelny. Důležité stoupačky požár přežily.

 

Tvrz tedy byla opatřena novým krovem, taškami "bobrovkami", folií a stropy/podlahami.  Nyní je celý prostor připraven pro budoucí využití bez nutnosti řešit stav krovu a podlah.

požár 2017.jpg
DJI_0337_edited.jpg
20210820_105800.jpg
20210610_111853.jpg

Podnikání ve tvrzi

Místo, kraj a tvrz sama si přímo říká o to, aby byla sdílena s hosty a návštěvníky. Blízkost Šumavy, stejně tak jako jižních Čech, dělá z místa turistický ráj. Je jedno, v kterém ročním období sem přijedete. Pro milovníky kol jsou zde trasy vedoucí až k evropské dálkové cyklotrase EV13 (Trasa po železné oponě), pro milovníky lyžování 43 km vzdálený šumavský Špičák, nebo bližší lyžařský areál Kocourov je jen 15 km od tvrze.  Na své si přijdou i pěší turisté, houbaři, děti, psi...

Nemovitost se skvěle hodí k proměně k různým komerčním projektům a zrovna tak ke spojení bydlení a podnikání.  Využít se dá samostatně přístupné horní patro a podkroví, které má již pro tyto účely připravené samostatné měření spotřeby el. energie, hotové stoupačky a přípravy pro sociální zařízení v protilehlých rozích celého otevřeného prostoru 4NP. Je tedy jen otázkou, jestli v patrech vzniknou pokoje pro hosty, kancelářské zázemí firmy, plocha pro drobnou výrobu, kovářskou dílnu, galerii, muzeum... Využít se určitě dají i suterénní a sklepní prostory, třeba jako vinný sklep s posezením. Obytná část se dá snadno rozšířit a vybudovat tak bohatě dimenzované bydlení a přitom stále ještě zůstane dostatek místa pro podnikání.


 

Kraj

Vesnička Štěpánovice s necelými třemi sty obyvatel leží severně asi tři kilometry od okresních Klatov známých jako brána Šumavy. Samy Štěpánovice a Klatovy jsou velice hezké a krásné místo pro bydlení a ani ne hodinu jízdy autem vzdálená Šumava nabízí i další volnočasové  vyžití.  Železná Ruda, Špičák, Černé i Čertovo jezero, Hojsova stráž... to vše je na dosah. Ať už Vám tvrz bude sloužit jako dům, nebo jako "chalupa" pro rodinu a přátele, či ubytování pro hosty, okolí nabízí nepřeberné množství nádherné přírody, kultury a celoročních sportovních aktivit.

DJI_0364.JPG
IMG_7950.jpg

Tvrz

Prvním písemně potvrzeným majitelem Štěpánovic byl v roce 1367 Otík ze Štěpánovic. Po něm drželi statek Jindřich s Buškem. Podle některých autorů byla tvrz založena pány ze Štěpánovic v polovině 14. století. V první polovině 15. stol. tvrz vlastnil Jan Steblenec z Drachkova. Dalšími majiteli byli Jindřich Tréhub, dále Chlumčanští z Přestavlk a od roku 1516 Jan Jeníšek z Újezda, ale již roku 1545 je tvrz připomínána jako pustá. V 17. století patřila k majetku Švihova a roku 1730 byla přestavena na sýpku.

zdoj: Úlovec J., Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, 21.5. 2005

https://www.hrady.cz/tvrz-stepanovice-klatovy

https://pamatkovykatalog.cz/tvrz-18761847

Interiér

Vzhled a styl je bezesporu věc osobního vkusu. Prostor, jeho uspořádání, využití, atmosféra a užitnost je však věcí více praktickou, ne vždy snadno uchopitelnou.  Až vejdete do tvrze, věřím, že budete mít stejný pocit jako já. Příjemné, klidné místo s osobitou atmosférou, kde nic není zbytečné nebo rušivé. Vše působí zcela přirozeně a na nic si "nehraje". A to je na tom to nejhezčí. Není to Wow! efekt, ale je to místo, jehož nádheru si uvědomujete postupně. Čím více času v něm trávíte, tím více si Vás podmaní. Ať už se podíváte na trámy z 18. století, výhledem ven z atypicky nízkých položených oken, nebo na malované stropy v ložnici, začne se Vám tahle mozaika skládat v jeden dokonalý celek.

IMG_7790.jpg
IMG_7944.jpg

Potenciál II.

Možná se Vám nabízí otázka, co s tak velkým prostorem dělat. Vzpomínám si na svůj rozhovor s architektem Martinem Rajnišem, kdy v paměti mi utkvělo, co mi tehdy řekl: "Pamatujte si - svíčková, uherák a prostor se nedá ničím nahradit." Tvrz je díky své vnitřní dispozici a venkovnímu krytému schodišti snadné rozdělit na několik částí s vlastním vstupem. Dá se využít jako vícegenerační bydlení, bydlení pro početnou rodinu, či jako chalupa pro více rodin a komerční využití nevyjímaje. Pension, airbnb, vinný sklep, zázemí firmy, kovárna, galerie, muzeum... navrhněte sami.

Potenciál I.

Tvrz je, jedním slovem, velká. Tedy jistě z pohledu toho, na co jsme v dnešní době standardně zvyklí. Jen patro zrekonstruované pro bydlení má více jak 110 m2, což je téměř dvojnásobek, za roky zažitých, panelákových 3+1. Pohledem od příjezdu Vám stavba bude připadat v celku subtilně, ale tím se nenechte zmást. Tvrz je zapuštěná do svahu, a tak Vám její sklepy, suterén a první podlaží bude na první pohled utajeno. Teprve pohled ze zahrady odhalí její skutečnou velikost a celistvou hmotu.

20210820_105356.jpg
IMG_7933.jpg

Zahrada

Zahrada je veliká tak akorát. Přijde mi skvělým kompromisem mezi prostorem a náročností na údržbu. Dá se udržovat stále hezká a přitom se na ní netrávit celé dny prací. Díky své výškové a tvarové členitostí vytváří dojem mnohem většího pozemku. Mně se líbí tak, jak ji vytvořili a stále udržují současní majitelé. Z části je divoká a z části upravená. Najdete v ní okrasné keře, ovocné stromy i malé záhonky. Má svá zarostlá zákoutí, ale nabízí i dost prosvětlených míst. Vše umocňuje přítomnost tvrze, její dominanta. Zahrada tak má své zcela osobité kouzlo.

Virtuální prohlídka

projděte se tvrzí online,

v prohlídce nahlédnete do 4 z 5 podlaží

Kontakt

Fotogalerie

Dokumentace

bottom of page