• Facebook
  • YouTube
  • Instagram


Venkovská usedlost

5.790.000.-Kč

POTĚHY  33

20220928-3EBBE495-9CF4-4732-B2C8-E04F4961526C_1_201_a.jpg

Potěhy - venkov blízko města

20220923-C85F8137-83C1-4C66-9A89-A79697AE3768_1_201_a-2.jpg

 

Potěhy jsou typickou Středočeskou vesnicí. A to není myšleno nijak zle. Právě naopak. Je to obec s necelými sedmi sty obyvateli velmi úzce spjatá se sousední vesnicí Tupadly a nebo obcí Horky. 

 

Vesnice ve středočeském kraji obvykle bývají nedaleko nějakého města a u Potěh tomu není jinak. Z Potěh do Čáslavi (mimochodem rodného města režiséra Miloše Formana) je to ani ne šest kilometrů. No a z Čáslavi je to zase kousek do Kutné Hory. A nebo směrem na druhou stranu je 30km do Havlíčkova Brodu.  

Soběstačnost

Kouzlo řadové zástavby bývá často ve velikosti podlahové plochy, její promyšlenosti a zároveň naprosté nenápadnosti z venčí. U této středové torná ložnice s vlastní koupelnou. Dům je tedy dispozičně 6+kk o obytné ploše cca 180 m2 + vnitřní garáž 10,5 m2. Tato má určitě ambici být jednou třeba pracovnou nebo další ložnicí. Případné obavy z nedostatku úložných prostor po proměně garáže Vám rozptýlím hned v následujících odstavcích.

 

Půdorys - RD Potěhy 1NP.jpg
Situace - RD Potěhy 33.jpg

Pro dva i velkou rodinu

Nadpis tohoto bloku záměrně neměním a následný popis to vysvětlí. Do domu se vstupuje přes velkou předsíň s vestavěnými skříněmi po obvodu třech stěn s výškou až ke stropu. Dveře z předsíně do centrální chodby jsou posuvné, nikde tedy nepřekáží. Posuvné dveře se pak v interiéru opakují často. V chodbě dominuje masivní dřevěné schodiště z tvrdého dřeva, které vertikálně prostupuje celým domem. Odsud z chodby je pak vstup do garáže, technické místnosti a koupelny se sprchovým koutem a toaletou a samozřejmě do obývacího pokoje s kuchyní. Průchod je opět oddělen posuvnými skleněnými dveřmi se šířkou 1200 mm. Zahrádka opticky i fyzicky propojená s přízemím domu má 60 m2, ale i tato relativně malá plocha dokáže interiéru propůjčit pocit propojení s přírodou. Nemalou zásluhu na tom má i stropní prosklení, které umožňuje výhled do korun vzrostlých stromů. Zasklená část je v celé ploše vybavena venkovní elektrickou markýzou pro ochranu před prudkým sluncem, které by přehřívalo interiér. Ranní kávu ve stínu stromů nebo grilování si tedy i na této nevelké zahrádce určitě vychutnáte. S domem je propojena jak jinak než dvěma posuvy.

Jídelna a kuchyně

Promyšlenými detaily je tato nemovitost nabita od shora až dolů. Jsou to věci, které Vám prostě život učiní pohodlnější a snazší. Tak třeba zde najdete centrální vysavač Husky, "potrubní poštu" na špinavé prádlo a mokré ručníky z obou horních koupelen vedoucí dolů do technické místnosti s místem pro pračku a sušičku, odvětrání v technické místnosti pro případ instalace výparníkové sušičky, pohybová čidla světel, stmívače světel, zapuštěná stropní LED světla, stínící markýzu s čidlem proti dešti a větru, manuální předokenní rolety na všech oknech, zabezpečovací zařízení a alarm napojený na PCO, drtič kuchyňského odpadu. V obývacím pokoji je kabelová příprava pro sound systém, ve středové koupelně světlovody pro denní světlo nad zrcadlem. Vypínače stropního osvětlení ložnic jsou umístěné i u postelí... Detaily ale nejsou pouze technické vychytávky. Tady to jsou určitě i estetické a ergonomické prvky, jako je třeba krásná dřevěná podlaha procházející v jednom stylu celým domem, nebo velká kuchyňská linka s varnou deskou v  ostrůvku. Při vaření tak nestojíte zády k domácímu dění. Myslelo se opravdu na maximální komfort a uživatelskou přívětivost. A to jsem zcela určitě nevyjmenoval vše.

20220928-F8BDAA38-B3E3-4911-B279-C179CB391189_1_201_a.jpg
20220928-8E18E955-2AAC-4F20-9C39-3E062C74BE3A_1_201_a.jpg

Ložnice

Čtyři pokoje - tenhle skvělý povídkový film vypráví čtyři příběhy. A to se sem skvěle hodí. Druhé patro bylo totiž přizpůsobeno pro čtyři potomky pana majitele, kteří dnes už píší svoje vlastní další příběhy. 

Dvě ložnice směřují do ulice a zahrádky. Tyto jsou propojeny i spojovacími posuvnými dveřmi, neboť si to děti tak přály. Další dva nepropojené pokoje jsou situovány okny do vnitrobloku. Všechny čtyři místnosti spojuje vzdušnost, krásná světlost a rozumná velikost. Určitě v nich nezažijete pocit stísněnosti jako v mnoha dnešních novostavbách s poddimenzovanými okny i rozměry pokojů. Mezi pokoji je situována koupelna se zmiňovanými světlovody, rohovou vanou a samostatné WC. Celé patro opět sjednocuje jednolitá dřevěná podlaha, která dodává ložnicím elegantní vzhled, působí minimalisticky, čistě, ale zároveň útulně. Ve 3NP se pak nachází poslední z ložnic, která má svou vlastní koupelnu se sprchovým koutem a toaletou.

Hospodářství

 

Úložné prostory jsou prostě potřeba. V současnosti tuto roli spolu s technickou místností a vestavnými skříněmi v chodbě zastává z velké části vnitřní garáž, která přestala být garáží a stala se spíše skladem. Garáž jako taková, více jak dvakrát větší (28 m2) než ta v domě, je situována v uzavřeném residenčním areálu pár kroků od těchto tří řadových domů. Podkroví garáže se světlou výškou po kleštiny necelé dva metry tak poskytuje další rozsáhlý úložný prostor k využití. Parkovat je možno jedno auto v garáži, druhé před garáží a nebo i v ulici před domem, kde nejsou žádná omezení v podobě parkovacích zón. Areál má dálkovým ovladačem, či číselným kódem elektricky ovládanou vjezdovou bránu, stejně tak i vstupní branku. Je tak vyhrazen čistě pro majitele. Pozemky jsou vlastněny majiteli jednotlivých domů a mají na nich navzájem zřízena věcná břemena chůze a jízdy.

20220923-61B10183-38EB-476E-8C02-E68DD1DD3B81_1_201_a.jpg
20220928-34389035-C6FF-41E6-8172-33BFA10B40BE_1_201_a.jpg

Půda

Tento blok řadových domů, je řešen prefabrikovanými sendvičovými panely s trámovou vnitřní konstrukcí a izolační skladbou. Toto řešení poskytlo při zachování stejných, či ještě lepších tepelně izolačních parametrů úsporu více jak 20 % podlahové plochy, a umožnilo tak velkou variabilitu a možnosti pro úpravy a změny vnitřní dispozice. Sedlová střecha je opatřena pálenou taškou, okna jsou dřevěná s dvojskly. Vytápění a ohřev TUV je plynovým kotlem. Topení je v 1NP podlahové, 2NP a 3NP je řešeno radiátory. Dřevostavba má velmi příjemné vnitřní klima s dobrou a rychlou regulovatelností teploty. 

Usedlost

Dřevostavby obecně nemají tepelnou setrvačnost. Hlavním akumulantem se zde představuje podlaha v 1NP, která je opatřena podlahovým teplovodním topením. Malá tepelná setrvačnost má výhodu v tom, že k regulaci teploty dochází rychle, protože zde odpadá natápění zdiva. Je tedy snadné dům vytopit i pasivními zisky ze slunečního světla v chladnějších slunných dnech. Naopak v létě je nutné používat předokenní stínění pro zabránění nežádoucímu přehřívání. Ale i pokud jsou tropické dny a dům by zůstal nezastíněn, v podvečer a večer, kdy teploty klesnou, je snadné celý dům vyvětrat, a tím vnitřní teplotu snížit. Majitelé mají za roky již velmi dobře zvládnutý systém větrání, kdy stačí otevřít střešní okna v podkrovní ložnici a v obývacím pokoji posuvné dveře do zahrady, a teplý vzduch je z domu je rychle odvětrán. A protože teplo není  naakumulováno do zdí, dům si už udrží venkovní teplotu. Doposud ani jeden z těchto tří domů není klimatizován. V zimě pak stačí dům v nepřítomnosti temperovat a teplotu zvýšit programem až před příchodem. Jeho vytopení bude rychlé. Neposlední výhodou pro energetický provoz je, že se jedná o středový dům, a tak jsou jeho hlavní plochy izolovány krajovými domy.

20220921-DJI_0836.jpg

Pod videoklipem a virtuální prohlídkou jsem pro Vás připravil fotogalerii s více jak sto fotografiemi této krásné nemovitosti.
Děkuji Vám za zájem a doufám, že se brzy uvidíme osobně na prohlídce.
Jan Česal

Virtuální procházka domem 

Fotogalerie