top of page
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

KUTNÁ HORA - SEDLEC


 

U Koruny 26

a20220529-0B482FE2-F5E1-4123-9CD8-7A3328F081B0_1_201_a.jpg

Kutná Hora

kutna-hora-gdbf912f7c_1920.jpg
Kutnahoracaka.jpg

Asi není nutné Kutnou Horu z pohledu její historie, pamětihodností a její jedinečné krásy příliš představovat.

 

Vy, kteří jste místní, můžete následující řádky klidně přeskočit. Ale pokud zvažujete životní změnu v podobě stěhování se do Kutné Hory, tak Vám následující informace mohou přijít vhod. 

 

Kutná Hora se nedá označit za divoké, pulzující a dynamické město. Ani by se to k ní snad nehodilo.  Je to město, kde život plyne klidně, ale to neznamená apriori nudně - tedy pokud se zrovna nudit nechcete. Co Vás určitě potěší, pokud se přestěhujete z velkého města, je její kompaktnost. Vše je autem, MHD či na kole doslova u ruky. A dá se to i pěšky. Nečekejte žádné ranní dopravní špičky, přeplněné supermarkety (mimochodem je jich tu víc než dost) nebo davy v ulicích. Přesto jsou tu pro Vás a Vaše děti hned čtyři velké základní školy, dvě gymnázia a tři střední školy. Dále krytý plavecký bazén s venkovním koupalištěm, zimní stadion, několik sportovních hal a nebo třeba bobová dráha. S kulturou je Kutná Hora spojena skrze městské Tylovo divadlo, bezvadné kino Modrý Kříž, kde nebudete čekat na filmové premiéry týdny a naprosto úžasnou galerií středočeského kraje GASK. Během roku se tu pořádá mnoho kulturních akcí např. vyhlášené Kutnohorské stříbření nebo Sedlecká pouť, která je jednou z největších v Čechách. 

Takže pokud máte už plné zuby dopravních špiček, cinkajících tramvají a parkovacích zón, chcete trochu zvolnit, ale na život na vesnici to ještě není, tak se Kutná Hora jeví jako ideál.

 

Sedlec - U Koruny 26

Sedlec je jednou z městských čtvrtí Kutné Hory. Je znám především díky jedné z nejnavštěvovanějších památek Středočeského kraje Kostnici - kapli hřbitovního kostela Všech svatých. Významnou součástí Sedlce je krásná monumentální Katedrála Nanebevzetí panny Marie a cisterciácké opatství. Dům č.p. 26 v ulici U Koruny je od Kostnice zhruba tři minuty volnou chůzí. Sedlec ale netvoří jen historické památky. Je to především svérázná čtvrť města, kde v zástavbě převládají rodinné domy generací starousedlíků. V dochozí vzdálenosti od domu jsou malé obchůdky, supermarkety i větší obchodní centrum. Sedlecká čtvrť disponuje mateřskou školou a poštou. Je napojena na městskou hromadnou dopravu s pravidelnými spoji směr centrum města i blízké hlavní vlakové nádraží. Cesta vlakem do Prahy trvá necelou hodinu.

 

a20220529-9ED73441-7A45-49B1-B0FB-F0CF03B697D0_1_201_a.jpg
g20220529-54957361-01Cg8-435E-9925-A498015556AC_1_201_a.jpg

Rodinný dům postaven v roce 1934

Dům byl navržen a postaven ve čtyřicátých letech dvacátého století. Jedná se o typickou stavbu solitérního městské domu s mansardovou střechou ze sklonku první republiky. Dům je, jak se sluší a patří na svou dobu, částečně podsklepen, opatřen vyhlídkovou terasou. Disponuje prosvětleným teracovým schodištěm a úložným půdním prostorem. Je obklopen zahradou a dvorem. Všechny obytné pokoje a kuchyň jsou oproti dnešním standardům novostaveb o mnoho větší a díky velkými trojdílným oknům i světlé. I přes to, že dům byl vyprojektován téměř před sto lety (nebo možná spíše díky tomu), by mohl být jeho koncept a obytný prostor příkladem pro mnohé dnešní novostavby. Všude je dostatek prostoru, světla, soukromí. Vládne tu pocit, že je vše tam, kde má být. Snad jen koupelna, umístěna za kuchyní s vlastním vstupem na zahradu, který byl však dodělán dodatečně v sedmdesátých letech, by mohla být přesunuta do o trochu větší cca 10 m2 velké "komory" u centrálního schodiště. Změnou by zde vznikl například prostor pro vytvoření verandy, jídelny či kuchyně se vstupem zahradu.

Konstrukce

Dům je postaven z pálených cihel umístěných na kamenném soklu, doplněn o nároží a opěrný sloup z bílých cihel. Původní štuková fasáda byla v roce 2000 zateplena o EPS o tloušťce jen 50 mm, a dovolila tak zachovat

odsazení od podezdívky, doplňků z bílých cihel a vytvoření říms. Dům tím neztratil na eleganci a tepelný komfort doznal zlepšení. V témže roce byla také vyměněna střešní krytina (folie a šablona na prkenném záklopu) a původní dřevěná špaletová okna byla nahrazena plastovými se stejným rozložením i velikostí. Vnitřní konstrukce nevybočuje z doby výstavby. Podlahy v 1NP jsou betonové, což je dobře patrno ve sklepě, kde je vidět otisk šalování, a dřevěné jsou v obytných částech druhého NP. Již zmiňované teraco schodiště je v patře ukotveno do betonového monolitu. Nejúžasnější na domě je, že nebyl téměř nijak dispozičně ani výrazně designově změněn. Upřímně, ono to totiž nebylo zapotřebí. Ve skrytu duše doufám, že to tak i zůstane. Tím, že je v patře půdní prostor, se nabízí ideální možnost další koupelny. Koupelna v přízemí se dá také lépe řešit. A když se to udělá s citem, život zde bude komfortnější, ale pořád tu zůstane příjemná atmosféra prvorepublikové vily

Pro toho, kdo by chtěl vrátit původní autentická špaletová okna, jsou všechna okenní křídla stále uložena v dílně a stačí pouze vyrobit rámy.

2NP - ořez 1934.jpg
b20220529-4FC57246-ACDF-4A91-B596-1C4DE01271F1_1_201_a-2.jpg

Interiér

 

Nechci Vám popisovat odkud, kudy a kam se vchází. Můžete si dům projít ve virtuální prohlídce, ale ještě raději Vás uvítám na osobní prohlídce. Na prohlídky tohoto domu se totiž obzvlášť těším. Doufám, že i Vy budete mít z domu stejně příjemný pocit jako mám já. Osobně jsem si ho již v hlavě zrestauroval, a tak jsem zvědavý, jak byste to případně udělali vy. Tak jen naznačím... V přízemí bych přesunul koupelnu do "komory", jak jsem již avizoval. Je tam poměrně velké okno a dostatek místa na vanu, sprchu i toaletu. Také by byla hned přes chodbu proti ložnici v přízemí. Ložnici bych ponechal ložnicí a obývací pokoj obývacím. Z koupelny by vznikla kuchyň přístupná i po zadním schodišti. S nákupem od auta zamíříte zadem hned do kuchyně a ze zahrady rovnou k ledničce. Ze současné kuchyně bych udělal jídelnu s velkým jídelním stolem. Jídelna a obývací pokoj tak budou k sobě ladit a vaření v kuchyni nebude rušit klid obývací části. V patře bych pro každou ložnici udělal malou koupelnu - jen WC a sprchu. Půjde to dobře, protože už je to z části připravené. Nakonec bych na terasu z ložnice udělal prosklené dveře a na ní dřevěnou palubu. Takto bych získal velmi komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu, a to klidně i s dospělými dětmi. A abych nezapomněl, ideální umístění pračky, sušičky, žehličky je ve sklepě. Podsklepení není hluboké, je to spíše suterén. Hlavní místnost má 18 m2 a je prosvětlena a odvětrávána dvěma okny. Výška stropů také dobrá, a tak lze místo ideálně využít jako technické zázemí domu.

Zahrada a terasa - 663m2

 

Zahrada svou velikostí nevybočuje ze standardu městského a příměstské bydlení. Není příliš veliká a komplikovaná na údržbu, je ale přitom dostatečně prostorná na dětské hry, párty s přáteli, nebo třeba pěstování zeleniny. Je zde dostatek místa i na vybudování bazénu nebo zahradního altánu k posezení. Zahradu lze zalévat vodou ze studny, která se nachází na dvoře hned za domem.

Plocha je rozdělena na okrasnou část ze dvou stran obklopující dům, na hospodářskou část skrytou za vzrostlou zelení a na dvůr, kde je podsklepená garáž s dílnou.

a20220529-27F70DC4-9192-44F8-999C-BE985EE57DC8_1_201_a.jpg
a20220529-5B88BCC4-61A3-45FA-B62E-8D544D2F6B86_1_201_a.jpg

Garáž, dílna a další sklep

Garáž cca 15 m2 na jedno auto a podsklepená dílna znamená, že v domě nebude nutné příliš řešit úložné prostory na zahradní, sezónní, sportovní, zájmové a jiné vybavení. Sklep/suterén pod dílnou se světlou výškou skoro dva metry je také bezvadný na skladování. Před garáží a dílnou se nachází velký dlážděný dvůr, který se může klidně z části proměnit na okrasnou zahrádku nebo hrací plochu pro děti.

Do budoucna

Dům by byl i bez velkých investic ihned k bydlení, ale samozřejmě za cenu ztráty určitého komfortu bydlení dnešní doby, o který tak neradi přicházíme.

Osobně bych se přikláněl k odborné rekonstrukci. To, co je zde skvělé, a že toho je opravdu mnoho, bych se snažil podtrhnout a dalších pár věcí bych změnil do podoby dnešních požadavku. Získal bych tím tak za pár měsíců na další dekády krásné bydlení s možnou atmosférou časů minulých.

20220529-DJI_0690.jpg

Video pozvánka

Virtuální prohlídka 

Kontakt

Fotogalerie

bottom of page