top of page
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Chalupa na návsi

 

Paběnice č.p. 94 (okr. Kutná Hora)

Prodáno

20220308-DBFCEDF5-CE3F-4D3B-9A52-103FB9D322D3_1_201_a.jpg

Historie Paběnic
(trocha historie nikdy neuškodí)

historie 2.jpg

Dle pověstí se ves připomíná už v raném středověku. Kronikář Václav Hájek z Libočan uvádí, že Paběň, bratr zakladatele Čáslavi Časa, postavil na hranicích čáslavského a ledečského hejtmanství hrad Paběnice. První písemné zprávy však pocházejí až z roku 1212. Ve 14. a 15. století se obec stala trhovým městečkem, neboť ležela při zemské řevnickoledečské stezce, vedoucí z Ledče do Malína. V době husitských válek byly Paběnice i s hradem vypáleny. Po roce 1620 byly věnovány jezuitské koleji v Kutné Hoře a po jejím zrušení je odkoupil rod Schwarzenberků. Paběnice jsou rodištěm významného předválečného stavitele, ing. dr. Eduarda Viktory, konstruktéra známého silničního i železničního mostu v Bechyni, jenž byl zároveň i významným mecenášem obce. Ve vsi se dodnes dochovala jezuitská rezidence přestavěná na byty, výklenková kaplička sv. Josefa se studnou a vodní pumpou z počátku 19. století, na jejímž vrcholu stojí pískovcová socha sv. Josefa, a zemědělská usedlost čp. 7 se zděnou branou, roubená obílená chalupa, jíž se také často říká srub v kožichu.

zdroj: https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/7701/pabenice/historie/

 

Současné Paběnice
(trocha současnosti určitě neuškodí)

DJI_0631.JPG

Obec Paběnice se nachází v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji zhruba 13 km jihojihovýchodně od Kutné Hory a 10 km jihozápadně od Čáslavi. Obec má 100 domů, z nichž je jedna třetina využívána k rekreaci. Trvale bydlících občanů je cca 180 a za prací dojíždějí do okolních měst. V obci je jedna prodejna smíšeného zboží a v budově bývalé školy je obecní úřad, ordinace praktického lékaře a opět zprovozněná pošta. TJ Sokol vybudoval velkou sokolovnu a moderní fotbalové hřiště. 

Obec disponuje kompletními inženýrskými sítěmi a její poloha v blízkosti Čáslavi a nedalekých střediskových obcí (Zbýšov, Červené Janovice, Zbraslavice) je schopna poskytnout komfortní bydlení v téměř příměstské stylu, nebo místo pro rekreaci sezonní i celoroční. Ať už jste fandové aktivního trávení volného času třeba cykloturistikou, houbařením, rybařením a nebo procházkami, nebo spíš jen hledáte klidné útočiště pro relax, tak tady to vše jistě půjde.  

Když se z hostince stane chalupa

Původní stavba venkovské hospody na návsi poskytla majitelům po koupi vážně širokou škálu možností pro přestavbu a její využití. Rekonstrukce byla započata v roce 2020 a majitelé se rozhodli pro variantu chalupy s možností celoročního bydlení. Samozřejmostí je, že nemovitost poslouží skvěle i jako prostorný rodinný dům. Dům bylo nutné nejdříve dopojit na inženýrské sítě. Do domu byl tedy zaveden plyn, dálkový přívod vody, kanalizace (tlaková s vlastní šachtou na pozemku) a samozřejmě elektřina. Voda ze střechy byla svedena do existující dešťové kanalizace. Zachována zůstala původní kopaná studna, která se hodí pro zalévání zahrady. Rekonstrukce štukové fasády (bez zateplení), její barevná kombinace, vkusná a skvěle se hodící nová dřevěná okna s izolačními dvojskly a stejně tak i francouzská okna a vchodové dveře dotváří velmi příjemnou atmosféru venkovského domu. Přední dvorek tvoří betonová plocha, která v rohu domu přechází do zahrady.

historie 1.jpg
320220308-A949A0D7-1759-40A0-9A82-885960382415_1_201_a.jpg

Interiér 4+1 (zatím..?)

 

Interiér se proměnil na cca 100 m2 velké a stylové 4+1, kde kuchyně může být skutečně jen kuchyní a ne pouze koutkem v obývacím pokoji. Dva z menších pokojů slouží jako ložnice. Ke spaní je v současnosti určen i průchozí pokoj za kuchyní. Nicméně jeho možné a zřejmě i lepší využití by bylo ho používat jako obývací pokoj. Další příjemně velký a francouzským oknem prosvětlený pokoj, který je od hlavního vchodu situován vpravo, bude poskytovat bezvadné soukromí. Nabízí širokou škálu svého využití třeba jako pracovna, trucovna, ateliér... Koupelna je osazena rohovou vanou, sprchovým koutem, prostorem a přípojkami pro pračku a sušičku. Toaleta s bidetem je samostatná s průchodem skrz koupelnu. 

Celé interiéry jsou dokončené cca z 95%. Slovy klasika je nutné ještě osadit zásuvky, vypínače, baterie, obklady sprchového kouta, bidet, zapojit plynový kotel... no prostě práce tak na týden. Ale poté již budete bydlet s plným komfortem. Více Vám určitě řekne níže přiložená fotogalerie. 

(Nemovitost se prodává bez mobiliáře a interiérových světel)

Potenciál I. - bývalý lokál, sklady, sklep

Dům se dá ve své podstatě svým potenciálem v dispozicích rozdělit do třech částí. První, zásadní  obytná část - ta je již, jak jsem zmiňoval, ve stavu k nastěhování. Dalším potenciálem k přeměně jsou prostory bývalého lokálu a potom půda.

Půdorys lokálu tvoří primárně hlavní místnost bez příček s velkými okny do předzahrádky (dvorku), které jsou o podlahové ploše cca 40 m2. Na ni pak navazují prostory s již hotovou přípravou pro vybudování toalet a koupelen. Poslední v řadě je technická část sestávající se ze skladů a sklepení. Stropy (podvěšená dřevěná konstrukce)  v hlavní místnosti mají světlou výšku cca 4 m a nad nimi se nachází krásné půdní prostory s obnaženými příčně kotvenými masivními trámy. Může zde tak vzniknout úplně samostatná a vlastním vchodem oddělená druhá obytná část, nebo třeba dílna, ateliér, ubytování pro návštěvy a nebo klidně znovu hostinec.  

  

Půdorys - RD Paběnice v2.jpeg
20220308_114032.jpg

Potenciál II. - půda

 

A pak tady máme půdu. Ta je jedním slovem obrovská (cca 240 m2) a klidně by mohla být opět další samostatnou bytovou jednotkou. Její krov kombinuje sedlovou a polovalbovou střechu a je ve velmi slušném stavu. Určité dílčí opravy bude sice vyžadovat, ale rozhodně není třeba jeho kompletní či většinová výměna. Nový krov nebude třeba ani v případě, že se rozhodnete půdu zobytnit. Dostatečná světlá výška hřebene, velký štít v průčelí a ve dvou třetinách zvýšené krokevní podezdívky poskytují půdě spoustu prostoru i bez nutnosti krov "zvedat". V zadní část půdy, nad "lokálem, jsou obnažené masivní příčné vazné trámy. Nabízí se tak otevření "lokálu" zbouráním stopu pohledově až do krovu. Vzniknout by tak mohla část domu s otevřeným pohledovým krovem.

Co se týká střešní krytiny, tak si nebudeme nic nalhávat. Ta je prostě na konci své životnosti a je nutná její celoplošná výměna. Není asi úplně nutné to udělat hned, protože do zrekonstruovaných částí rozhodně nezatéká, ale udělat se musí. Při této příležitosti se samozřejmě nabízí následné zobytnění půdy. Určitě by moc hezky vypadala s nadkrokevní izolací... Ale to už je na vkusu nového majitele.

Relax 

Možná to zatím vypadá, že je tu jen spousta práce. Nepopírám, že pokud se budete chtít pustit do tohoto projektu ve velkém, tak budete mít o program postaráno. Ale není to nutné. To hlavní, co si majitele vytyčili, je již v podstatě hotovo. A to ostatní se dá dělat postupně a beze spěchu. Nadšení zahrádkáři se již mohou pustit do úpravy zahrady, pohodáři si mohou vychutnat odpočinek třeba u grilování a venkovní posezení. No a ti, co neposedí, mohou vyrazit prozkoumávat okolí, které má určitě co nabídnout. Odpolední výlet do krásné Kutné Hory autem vzdálené do dvaceti minut, nebo grilovaná klobása a shlédnutí zápasu místního fotbalového týmu na hřišti taky nebude k zahození. V létě možná rádi využijete koupání v nedalekém Zbýšovském rybníku a nebo rybaření na Katlovském jezeře Jakuba Vágnera.

 

https://katlov.com/rybnik-katlov/

 

20220308-IMG_2008.jpg
pozemek.jpg

Pozemek 1075 m2 (v četně staveb)

Plocha využitelné zahrady bez z předního dvoru má cca 360 m2. Pozemek tvoří asi z poloviny skalnatý svah. Jeho druhou částí je rovinatá  zahrada. Skála za domem má své osobité kouzlo a činí tak dům příjemně schovaný. Má možnost působit velmi privátně. Vzhledem ke své poloze bude zahrada od pozdnějšího východu až do brzkého západu slunce krásně prosluněná. 

Další projekt - zadní přístavba

Tak, a aby výčet možností byl skutečně kompletní, za domem se nachází původní přístavba bývalé masny i s původními "chlaďáky". Tato část je však ve velmi špatném technickém stavu, a tak její záchrana, ačkoli ne nemožná, bude asi pozbývat smyslu. Pokud by došlo k jejímu odstranění, zůstaly by za domem už jen dva, se svahem spojené, sklady přístupné z původního "lokálu". Ty mají zděné stropy a nachází se v nich vstup do sklepa. Jejich zachování dává určitě smysl. Daly by se zpřístupnit i ze zadní části dvorku a vznikly by tak třeba úložné prostory pro zahradní nářadí...

DJI_0607.JPG

Pokud jste dočetli až sem, tak se mi snad podařilo přiblížit Vám alespoň z mého pohledu rozsah možností tohoto krásného stavení a místa, kde se nachází. Věřím, že přijdete na spoustu dalších skvělých nápadů, jak mu vdechnou nový život.

Virtuální prohlídka 

Projděte se domem z pohodlí domova 

Kontakt

kompletní fotogalerie

bottom of page